Prípravy na Rallye Tatry v plnom prúde
Hoci do štartu 44. ročníka Rallye Tatry (RT) zostávajú necelé štyri mesiace (26.5-27.5.), prípravy naň naberajú na otáčkach. Počas minulotýždňového rokovania organizačného výboru RT sa prebralo veľké množstvo otázok a rozdali sa ďalšie úlohy. Všetci si želajú, aby tatranská rely zanechala u fanúšikov motorizmu pozitívne emócie a aj preto sa členovia AOS klub Poprad, ako hlavného usporiadateľa podujatia, snažia pripraviť stále niečo nové, prípadne po rokoch do súťaže zaradiť osvedčené postupy a praktiky.
Na stretnutí sa rozoberali aj otázky povolení od štátnych
orgánov a samospráv nevyhnutných pre usporiadanie motoristického
podujatia. Prezradíme, že po desiatich rokoch sa Rallye Tatry opäť ukáže
fanúšikom na dolnom Spiši a Gemeri. „Našim cieľom je každý rok
inovovať trate a tak ponúknuť motoristické divadlo našim fanúšikom aj
zo širšieho okolia Popradu. Rozhodli sme sa oprášiť staré rýchlostné
skúšky v okresoch Spišská Nová Ves a Rožňava, ktoré boli kedysi
súčasťou „veľkej“ Rallye Tatry. O spoluprácu sme požiadali primátora
Spišskej Novej Vsi Jána Volného, ktorý ochotne súhlasil,“
povedal riaditeľ súťaže Ing. Stanislav Hanzeli. Samozrejme nezabudlo sa
ani na popradského fanúšika, ktorý si dátum konania Rallye Tatry, 26. –
27 máj s radosťou poznačil už teraz. „Medzi rýchlostné skúšky,
ktorých bude tento rok deväť, sme opäť zapracovali divácky obľúbený
mestský nočný okruh. Bude sa jazdiť v piatok 26. mája v nočných
hodinách,“ dodal Hanzeli.
Pomocnú ruku podáva aj mesto Poprad. Na rokovaní bol prítomný
zástupca mesta Ján Ondrišík, ktorý v mene primátora Jozefa Švagerka
poďakoval organizátorom RT za skvelo pripravený predošlý ročník a
ubezpečil ich, že mesto Poprad je pripravené pomôcť a zabezpečiť
materiálne a technické vybavenie v rámci možností mesta. „Tak
ako v predchádzajúcich ročníkoch aj teraz poskytneme priestor v
bývalých kasárňach na sídlisku Západ, kde bude situované servisné
parkovisko, uzavreté parkovisko a technické preberanie súťažných
vozidiel. Ďalej poskytneme ozvučenie a pódium v priestoroch štartu a
cieľa pred OC Forum a zabezpečíme koncert kapely vhodného žánru.
Pripravení na súčinnosť so štátnou políciou, s organizáciou dopravy v
meste počas konania pretekov, budú v požadovanom počte mestskí
policajti,“ zdôraznil Ján Ondrišík.
Rallye Tatry získává stále väčší spoločenský význam na Slovensku a púta aj zvýšený marketingový záujem partnerov. „Záštitu nad 44. ročníkom najznámejšej slovenskej rely by mal v najbližších dňoch potvrdiť minister školstva, vedy, výskumu a športu prof. Ing. Peter Plavčan, CSc. Vysoký kredit Rallye Tatry zaujal spoločnosti zaoberajúce sa obchodom s pohonnými hmotami a motorovými olejmi, ktoré budú počas pretekov prezentovať svoje aktivity a ohlásili sa nám aj poskytovatelia z oblastí cestovného ruchu,“ skonštatoval Eduard Markovič, čestný predseda organizačného výboru RT 2017.
Azda najväčšou novinkou 44. pokračovania legendárnej rely bude Valašsko-Tatranský pohár, spoločné podujatie s Valašskou rally (seriál majstrovstiev Českej republiky v rally), ktorá sa uskutoční 24. – 26. marca vo Valašskom Meziříčí a okolí. Podstatou a cieľom usporiadať súťaž o Valašsko-Tatranský pohár je pritiahnuť pod Tatry viac českých posádok a na druhej strane dostať na populárnu „Valašku“ väčší počet slovenských pretekárov. „Na začiatku týždňa prebehla v Žiline pracovná schôdzka so šéfom organizačného výboru výboru Valašskej rally Jaromírom Tomaštíkom. Dávajú sa dokopy propozície pre tento česko-slovenský pohár. Môžeme prezradiť, že zvýhodnené budú posádky z nižších objemových tried. V praxi to znamená, že o víťazstvo v pohári môže bojovať nielen posádka s vozidlom kategórie R5, ale aj napríklad v úvodzovkách slabšie auto Peugeot 208 R2 alebo iné. Podrobnejšie informácie zverejníme v najbližších týždňoch. Posádky, ktoré sa prihlásia do Valašskej rally dostanú výraznú zľavu zo štartovného na Rallye Tatry,“ povedal Roman Ordelt, tlačový tajomník tatranskej rely a staronová posila v organizačnom tíme.
Zápoliť sa bude o zaujímavé ceny, ako napríklad o pobyt v Chorvátsku, rekreačné pobyty vo Vysokých Tatrách či iné hodnotné ceny. „Počas konania Valašskej rally budeme podujatie Rallye Tatry prezentovať v sobotu 25. marca na tlačovke pre média v Kopřivnici. V predchádzajúcich rokoch sa nám táto iniciatíva veľmi osvedčila a v nastolenom trende pokračujeme aj tento rok,“ doplnil Ordelt. Ďalšie spravodajský servis o 44. Rallye Tatry 2017 prinesieme v nasledujúcich tlačových správách. Uverejňované budú postupne aj na oficiálnej webovej stránke www.rallyetatry.sk a na facebookovej mutáciu.
Slavomír Petrus
Tlačové stredisko
Rallye Tatry 2017
